-
Wycieczki
-
Niezbędnik
Dzień drugi. Przez dolinę Danielki i Mładą Horę do Rajczy
Ujsoły-Poczta (PKS — 560 m) — dolina Danielki — Mlada Hora (920 m) — bez znaków, 1.30 — 1.45 g. — Hutyrów (744 m) — znaki czerwone, 3.15 g. — dolina Soły — Rajcza (490 m) — bez znaków, 4-4.15 g., GOT 18 pkt.
Przejście grzbietem Rycerzowej do Rajczy to część najstarszego (1925 r.) szlaku turystycznego, wytyczonego w Paśmie Wielkiej Raczy przez Oddział „Babiogórski” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Żywcu.
Z przystanku PKS Ujsoły-Poczta idziemy ok. 60 m szosą w stronę Rajczy za znakami czarnymi do miejsca, gdzie rozpoczynają się znaki zielone na Rycerzową. Skręcają one w lewo na boczną drogę wiodącą do doliny potoku Danielka na płd. zach. Droga prowadzi wśród gęstej zabudowy Ujsoł. W tyle za nami widać pokryty polami stok Kiczory (784 m), na lewo wierzchołek Kubiesówki, a w głębi część pasma granicznego. Na wprost oglądamy zalesiony stożek Urówki (796 m).
Przekraczamy most na Ujsole. Droga łukiem skręca w prawo i nieznacznie się wznosi. Nad drogą w całej okazałości ukazuje się Muńcuł. Koło rzadszej już zabudowy wsi skręcają w lewo znaki zielone, wiodące na stok Muńcuła. Małymi zakolami podchodzimy łagodnie na płd. zach. zbliżając się do granicy lasu. W lewo, nie opodal płynie potok Danielka. Wznosząca się nieznacznie droga omija całą kolonię domków letniskowych na stoku Urówki, a na wprost, w górze widać stromy stok Muńcuła.
Lasem świerkowym idziemy następnie płasko na płd. zach. W lewo i w prawo odłączają się drogi stokowe na Muńcuł i Urówkę. Przez skraj łąki i pas świerkowych młodników droga wyprowadza na połacie pól, gdzie leżą zabudowania Leśnictwa Danielka. Przez przylaski i pola idziemy koło pojedynczego domostwa, tuż nad Danielka. Nad drogą widoczny grzbiet Urówki. Na pasie łąk w ładnym krajobrazowo zakątku rozłożyło się schronisko studenckie zwane „Chatką Chemików” (od wyjścia ok. 45 min).
Odcinkami łąk i lasu droga prowadzi teraz łagodnie w górę na zach. i mija kilka domów. Idziemy wzdłuż ciągu łąk na stoku Urówki wciąż łagodnie w górę na zach. Droga wraca łukiem w lewo (koło pojedynczego domu widok na Muńcuł) prowadząc przez przylaski do świerkowego lasu. Zwracamy się stopniowo na płd. wchodząc przez mostek na Danielce w przełomową część doliny. Kilkoma zakolami wznosimy się łagodnie przez dwa kolejne mosty na potoku (idąc na wprost). Na prawo rozciąga się rozległy wyrąb sięgający grzbietu Mładej Hory. (Na grzbiecie góry widoczna linia elektryczna.)
Droga dochodzi do dużych połaci pól i grupy zabudowań przy rozwidleniu dróg w dolnej części osiedla Młada Hora (od Ujsoł 1.15 — 1.30 g.).
Obok sklepiku skręcamy z dolinki Danielki na prawo, wkraczając koło dwóch domów do wysokopiennego lasu świerkowego. Szeroka droga wozowa skosem stoku podchodzi łagodnie, miejscami jednostajnie na płd. i płd. zach., zataczając obszerne zakole do granicy pól. Na wprost oglądamy stąd pokryty łąkami i polami wierch Młada Hora (995 m), a po lewej las na stoku Małej Rycerzowej.
Polami idziemy łagodnie w górę na zach. Skręcamy nieco w lewo i osiągamy grzbiet łączący Mładą Horę z Rycerzową (na lewo od widocznej kaplicy Św. Piotra i Pawła — w grupie zabudowań osiedla). Po lewej stronie w tyle widać zalesiony grzbiet łączący Muńcuł z Rycerzową. Dochodzimy do znaków czerwonych z Wielkiej Rycerzowej do Rycerki Dolnej.
Należy tu skręcić na grzbiet na prawo. Na zach. widać Wielką Będoszkę wraz z położonym na jej stoku schroniskiem PTTK na Przegibku, a także stożek Bani.
Wraz ze szlakiem czerwonym rozpoczynamy teraz podejście na bezleśny od tej strony wierch Mładej Hory (995 m). Mijamy rzadko rozrzucone domy osiedla osiągając granicę świerkowego lasu (od kaplicy ok. 20 min).
Lasem idziemy krótko, po czym schodzimy wśród pól na płn. trawersem stoku Mładej Hory. Szlak wchodzi do lasu i nadal obniża się na płn. Wkrótce mijamy ciąg niewielkich polan po obu stronach grzbietu. Na płn. widać stąd na wprost grzbiet Hutyrowa, a w prawo od niego kulminację Urówki. Na wsch., za głęboko wciętą doliną Danielki okazale prezentuje się Muńcuł.
Grzbietowa droga wznosi się nieznacznie na płn. wsch. na przemian lasem i polami, po czym łagodnie obniża się na przełęcz pod Urówką. W tyle na płd. panorama doliny Danielki z Małą Rycerzową na ostatnim planie (z Mładej Hory 1 g.).
Miejsce rozpoczęcia podejścia na widoczną przed nami niedużą kulminację zachodniego szczytu Urówki (826 m) jest orientacyjnie nieco trudniejsze. Szlak czerwony opuszcza tutaj grzbiet kierując się ścieżką w lewo przez pas lasu, a dalej polaną na trawers stoku. W dole, po lewej stronie oglądamy gęstą zabudowę Rycerki Dolnej, nad którą na tle ciemnego wału Baraniej Góry wznosi się Rachowiec z dwoma polanami na szczycie. Wąska ścieżka wiedzie do świerkowego lasu, mija zarastającą polankę ze źródłem i łagodnie prowadzi na płn., aby znów powrócić na grzbiet.
Szeroką drogą łagodnie schodzimy na przełęcz pod Hutyrowem z dużymi połaciami pól i rozległą panoramą na wsch. i zach. Na wsch. w dole leżą Ujsoły, nad którymi górują Prusów, Sucha Góra, grupy Lipowskiego Wierchu z Pilskiem oraz Krawcowego Wierchu. W lewo na zach. widoczna jest Praszywka, Kikula z Magurą, Oźna i Rachowiec. Dalej nieznacznie podchodzimy w górę mijając w lesie kapliczkę. Tutaj następuje trawers szczytu Hutyrowa (744 m) i podejście do granicy lasu koło przekaźnika telewizyjnego.
Przez zagajniki jałowca i wśród pól szlak obniża się w kierunku widocznej na tle Małej Zabawy — Rajczy z kościołem. W głębi wznosi się masyw Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.
W zejściu do doliny Soły ładne widoki także na zach. i płn., od lewej strony na: Praszywkę, Oźną, Rachowiec, Ochodzitą, Tyniok i Sołowy Wierch. Droga skręca teraz łukiem w lewo na płn. zach. odchylając się od Rajczy i łagodnie, a pod koniec stromiej schodzi do szosy Żywiec — Zwardoń koło mostu na Sole.
Stąd szlak czerwony prowadzi dalej w lewo do przystanku PKS w Rycerce. My kierujemy się na prawo i szosą wśród coraz gęstszej zabudowy Rajczy dochodzimy do centrum miejscowości i przystanku PKS koło kościoła parafialnego (od zejścia w dolinę Soły ok. 15 min; opis Rajczy — patrz Dzień pierwszy).
Przejście trasy wycieczki w kierunku przeciwnym: Rajcza — Hutyrów, 1 g. — Mlada Hora, 2,45-3 g. — dolina Danielki — Ujsoły-Poczta PKS, 4-4.15 g.; GOT 18 pkt.
Tekst pochodzi z przewodnika turystycznego „7 dni w Ujsołach”
autorstwa Andrzeja Matuszczyka.
Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa - Kraków 1989
Copyright 2009 © 365 dni w Beskidach, Inspired by Alpha Studio